Peiliai pagal užsakymą

Lietuvoje yra keletas verslo sričių, kurios dirba tyliai, apie jas žino tik labai mažai žmonių. Viena tokių sričių – peilių gamyba pagal užsakymą.

Peilis – vienas seniausių įrankių pasaulyje, kuris turėjo lemiamos įtakos žmonių vystymuisi. Vos tik žmogus išmoko apdirbti geležį, peiliai buvo gaminami pirmiausiai. Jais buvo galima užmušti žvėrį, nudirti jo kailį, išdarinėti ir gabalais supjaustyti mėsą. Tokiu būdu pirminė peilio paskirtis yra medžioklė, antrinė – virtuvė. Jei peilį buvo galima panaudoti prieš žvėrį, jį taip pat lengvai buvo galima įsmeigti ir į kito žmogaus kūną. Taip peilis įgavo ir savo neigiamą paskirtį – žudyti.

Visos trys paskirtys diktavo savas madas peiliams. Medžiokliniai liko smailūs, vienašmeniai, su grioveliais kraujui nuleisti. Taip atsirado specialiai kailio lupimui skirtų peilių su riestomis geležtėmis. Labiausiai į priekį pažengė virtuviniai peiliai, kurie dabar gaminami masiškai ir skirti įvairaus maisto pjaustymui. Mėsos peilis skiriasi nuo lupimo peiliuko, peilis žuviai – nuo peilio sviestui dekoruoti. Taktiniai peiliai irgi tobulėjo, bet tik ta linkme, kad vis rečiau ir rečiau jie buvo tinkami žudyti. Atsiradus šaunamiesiems ginklas ši peilių rūšis buvo pradėta naudoti daugiau išgyvenimui laukinėje gamtoje. Tokiu būdu taktiniu peiliu dabar galima atidaryti metalinę skardinę, nupjauti storesnę šaką, o rankena įkalti vinį…
Visas šias plonybes kuo puikiausiai išmano peilių meistrai. Lietuvoje jų daug nėra, nes peilius pagal užsakymą pagaminti yra gana sudėtinga. Profesionalūs peilių gamintojai peilius dažniausiai parduoda užsienyje, tačiau yra labai daug mėgėjų gamintojų, kurie pagamina peilius sau ir savo draugams. Ar mėgėjų pagaminti peiliai skiriasi nuo profesionalų? Skiriasi ne tiek išvaizda, kiek išmanymu. Peilių gamintojai turi itin gerai išmanyti metalurgiją, taip pat būti pakankamai kūrybingi, kad galėtų pagaminti originalius peilius. Profesionalai paprastai turi dirbtuves su visais reikalingais metalo apdirbimo ir šlifavimo įrankiais. Mėgėjams tenka daugiau dirbti rankomis. Kai visi įrankiai po ranka, peilio gamyba užtrunka kelias valandas, bet kai naudojamasi kitų pagalba arba rankiniais įrankiais, peilio gamyba gali užtrukti ir kelis mėnesius.

Visų rūšių peiliams yra taikomi tam tikri reikalavimai, kuriuos profesionalus peilių meistras išmano ir žino. Tuo tarpu mėgėjas iš nežinojimo gali pagaminti peilį, kuris bus laikomas šaltuoju ginklu, o jo laikymas bus traktuojamas kaip nusikaltimas. Dėl to reikia domėtis šia sritimi nuolatos.

Peiliai pagal užsakymą Lietuvoje gaminami, tačiau ne tokiais dideliais mastais, kaip galėtų būti. Esame sena medžiotojų tauta, todėl turime sukaupę nemažai patirties medžioklinių peilių gamyboje, kuria galėtume pasidalinti su visu pasauliu. Aišku, ne už dyką… Peilių gamybos verslas nėra labai pelningas ir greitai sukraunantis turtus. Tik užsitarnavus reputaciją ir rekomendacijas galima iš šio verslo uždirbti.

3 thoughts on “Peiliai pagal užsakymą

 1. Atgalinis pranešimas: Rankų darbo peilis pagal užsakymą
 2. Citata: „Tuo tarpu mėgėjas iš nežinojimo gali pagaminti peilį, kuris bus laikomas šaltuoju ginklu, o jo laikymas bus traktuojamas kaip nusikaltimas“.
  Leiskite taip jau visiškai tiesmukai nesutikti. Jei, savaime suprantama, mėgėjas iš nežinojimo pagamins kardą, kalaviją ar špagą – tada gal ir bus šaltasis ginklas. Na suprantama, kad prie šaltųjų ginklų dar priskiriami ir bent vieną iš šių kriterijų atitinkantys peiliai: 1) iššokanti ar atsilenkianti geležtė yra ilgesnė kaip 8,5 cm;
  2) geležtė per vidurį yra siauresnė kaip 14 proc. jos ilgio;
  3) geležtė yra paaštrinta iš abiejų pusių. tai ir viskas (kad ir kaip būtų gaila, nes dabar kiekvienas pienburnis tampo vos ne kardą kišenėje) kas yra draudžiama nešiotis Lietuvoje.
  Ir, deja, deja: Ginklams nepriskiriami: žuvies dorojimo, turistiniai, medžiokliniai, koviniai, „išgyvenimo“ („survival“) peiliai; sportinės, ūkinės bei buitinės paskirties įrankiai bei įrenginiai. Atkreipkite ypatingą dėmesį – net koviniai peiliai ginklams nepriskiriami!!! Manau būtų laikas keisti įstatymus, bet matyt ne mums spręsti.

 3. Sveiki. pamirskit tas pasakas apie griovelius nuleisti kraujui.liko jie kaip dekoratyviniai nuo kalaviju.ten jie buvo reikalingi sumazinti svoriui ir suteikti kalavijui standumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.