Verslininkams dažnai iškyla klausimas, ką pasirinkti steigiant savo juridinį vienetą: Mažaja bendriją (MB) ar UAB. Kas geriau ir kokie skirtumai yra tarp jų?
Mažosios bendrijos steigėjai gali būti tik fiziniai asmenys, UAB steigėjais gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Čia turbūt ir bus vienas iš lemiamų kriterijų, padėsiančių apsispręsti.
Yra keletas pagrindinių aspektų, pagal kuriuos lyginamos įmonių teisinės formos
Atsakomybė.
Abi verslo formos yra ribotos civilinės atsakomybės, tai reiškia, kad įmonių savininkams neteks atsakyti savo asmeniniu turtu verslo nesėkmės atveju.
Kapitalas
Mažosioms bendrijoms minimalaus kapitalo reikalavimo nėra. Kuriant UAB, kapitalas turi būti ne mažesnis nei 2500 EUR
Įmonės valdymas
Mažosioms bendrijoms yra privalomas narių susirinkimas, kuris kartu ir yra valdymo organas. Kitu atveju gali būti išrinktas ir MB atstovas, tačiau sprendimai priimami visų susirinkimo narių. UAB privalo turėti visuotinį akcininkų susirinkimą ir įmonės vadovą.
Steigimas
Ir MB ir UAB gali būti steigiamos tiek pas notarą, tiek internetu. Plačiau skaitykite internetinėje svetainėje.
Apskaitos tvarkymas
MB apskaitą gali tvarkyti samdomas buhalteris, samdoma įmonė ar net vienas iš bendrijos narių. UAB buhalterijos tvarkymui privaloma samdyti buhalterinių paslaugų įmonę arba buhalterį.
Steigėjų darbas įmonėje
Mažosios bendrijos nariai gali dirbti įmonėje be sutarties. UAB akcininkai norintys dirbti įmonėje turi sudaryti darbo sutartį.
Šių abiejų verslo formų apmokestinimas turi ir panašumų, ir skirtumų – tapimas PVM mokėtoju, dividendai, pelno mokestis yra panašūs, skiriasi nebent jų mokėjimo terminai. Žinoma, MB apmokestinimas turi savų lengvatų.
Įmonės steigimas yra geriausias būdas įgyvendinti savo verslo idėjas. Nusprendus įkurti įmonę ir pasirinkus norimą teisinę formą, reikia surinkti bei paruošti nemaža paketą dokumentų ir atlikti nemažai namų darbų. Jei ši užduotis jums atrodo per sudėtinga, visada galite kreiptis pagalbos ir konsultacijų internetu.