Daugybę metų vartotojams buvo siūloma namuose įsirengti kabelinį internetą, tačiau jis ėmė labai sparčiai atsilikti nuo kasdien sparčiai augančių interneto poreikių. Tuomet į rinką sėkmingai įžengė ir iki šiol gyvuoja itin greitas šviesolaidinis internetas.
Šviesolaidis internetas – duomenų ryšys, perduodamas kabeliu, kuris yra užpildytas plonu stiklo arba plastiko pluoštu. Duomenys per juos sklinda labai greitai. Lyginant su kabeliniu internetu, tai greitis yra maždaug 20 kartų didesnis. Šviesolaidinis internetas turi 3 skirtingas rūšis: FTTH arba FTTP, FTTC ir FTTN. Kabelinis internetas signalus siunčia metaliniais laidais. Metalas įkaista, tuomet prasideda signalo silpnėjimas ir atsiranda interneto trukdžių.
Šviesolaidinio interneto privalumai
- Greitis. Šiuo metu jis siekia iki 2 Gbps. Tai žymiai pranoksta kabelinį internetą, kuris galėdavo pasiūlyti vos 50 – 100 Mbps greitį. Pavyzdžiui, norėdami atsisiųsti standartinį, 2 valandas trunkanti HD filmą, užtruksite vos 20 – 40 sekundžių.
- Patikimumas. Tikriausiai dar prisimenate, kai dėl lėto kabelinio interneto, žiūrimo filmo scenos ar net veikėjų veidai užstrigdavo. Tokius ir panašius trikdžius galima pamiršti, turint šviesolaidį internetą namuose.
- Nėra perkrovų. Šviesolaidinio interneto greitis nebūna mažinamas, atsižvelgiant į išorines aplinkybes ir nėra jautrus elektros perkrovoms.
- Tas pats atsisiuntimo ir įkėlimo greitis. Pavyzdžiui, kabelinio interneto įkėlimo greitis yra daug lėtesnis nei atsisiuntimo ir priklauso nuo to, kaip žmonės naudojasi internetu. Su šviesolaidiniu internetu galima pamiršti šiuos vargus ir ramiai dirbti iš namų, dalinantis įvairiais failais su kitais žmonėmis itin greitai.
- Aukštos kokybės televizija. Naujos kartos 4k raiškos televizoriai puikiai transliuos vaizdus, jeigu namuose turėsite šviesolaidį internetą.
- Geresni kompiuteriniai žaidimai. Šviesolaidinis internetas užtikrina sklandų ir nuolatinį duomenų srautą, dėl kurio su kiekvienu pelės pajudėjimu ir paspaudimu, galėsite laisvai ir be jokių trikdžių žaisti bet kokius kompiuterinius žaidimus.
- Palankumas sveikatai. 5G ryšys siūlo žymiai didesnę spartą (10 Gbps), nei šviesolaidis internetas. PSO teigia, kad belaidžio 5G interneto signalai tikrai nėra pavojingi, tačiau šimtai mokslininkų ir medicinos specialistų kelia daug svarstymų ir galvoja, kad šis naujos kartos ryšys gali padidinti riziką susirgti vėžiu. Bent jau kol kas panašu, kad nors šviesolaidis internetas ir yra lėtesnis, bet tikrai sveikesnis mūsų organizmams.
- Galima prijungti kelis skirtingus įrenginius. Šis internetas puikiai susidoroja su kelias nuolat veikiančiais ir prie tinklo prisijungusiais įrenginiais, nė kiek nesutrikdydamas spartos.