Jei galvojate kokio amato imtis ir kuris iš jų bus paklausus dar ilgai (juk nesinori išmokti amato vien tam, jog sužinotumėte, kad jis nebeturi paklausos), vertėtų susimastyti apie metalo apdirbimą. Dauguma amatų laikui bėgant „mirė“ : monetų kalimas, sviesto gamyba, verpimas, audimas. Visus šiuos procesus šiandien galima atlikti be žmogaus rankų pagalbos, o kai kurie dingo visai, nes atsirado pažangesnių alternatyvų. Tačiau amatų karalius – metalo apdirbimas, išliko ir iki šiandien.
Metalo apdirbimo procesas ir naudojami įrankiai
Visgi metalo apdirbimas nėra lengvas procesas, net būtų galima teigti, kad šiek tiek pavojingas. Neturint patirties metalo apdirbimo srityje, patartina nesistengti jos įgyti pačiam. Šiam darbui atlikti reikalingos skirtingų rūšių staklės: tekinimo, lakštų lankstymo, lazerinio pjovimo ir kitos. Kiekvienos staklės reikalingos tam tikroms skirtingoms funkcijoms atlikti, ir kiekvienos iš jų reikalauja skirtingų įgūdžių bei patirties. Su šiomis priemonėmis atliekami skirtingi procesai: atkaitinimas, normalizavimas, grūdinimas. Metalo apdirbimas atkaitinant pasižymi jau patikrina praktika – panašiai vykdavo ir senuosiuose amžiuose. Metalas yra kaitinamas iki raudonumo, o tada lėtai atšaldomas. Grūdinimas – tai terminis apdorojimas kuomet plieno lydinys kaitinamas iki aukštesnės nei kritinės temperatūros ir tada staiga aušinamas, taip gaunamas labai tvirtas tačiau nelygios tekstūros metalas. Normalizavimo procesas panašus į atkaitinimo, vienintelis skirtumas toks, kad metalas aušinamas ore. Visų šių procesų metu, plienas pasiekia 800 – 1200 celsijaus laipsnių temperatūrą, todėl privalu būti itin atsargiems.
Gaminiai iš metalo – nors nepastebimi, tačiau vis dar paklausūs
Šiomis dienomis gaminių iš metalo nebepastebime taip dažnai, tačiau negalima teigti, kad jų nėra. Metalinės apyrankės ir auskarai gal ir nėra tokie populiarūs, kaip buvo anksčiau, tačiau kiekvieno namo stogas, tvora juosianti sklypą ar net strypai esantys pamatuose yra pagaminti iš metalo. Būtent dėl to metalo gaminiai nepastebimi, nes jie šiomis dienomis investuojami į ilgaamžes investicijas, kurios išliks ir tarnaus dar bent šimtą metų. Jei jau prakalbome apie namų statybą, metalo apdirbimas čia atlieka svarbią rolę. Privalu, kad strypai laikytų betono blokus, pamatai būtų tvirti, o tvora aplink namus ne tik ilgaamžiška, bet ir graži. Kaip ir minėjome prieš tai, tam prireiks specialisto gabumų ir skirtingų įrankių.