Verslo vertinimas yra reikalingas tuomet, kai norima parduoti, perleisti verslą, taip pat kitais įstatymuose numatytais atvejais. Verslo vertinimą dažnai užsako ir patys verslo savininkai, norėdami įvertinti dabartinę realią verslo situaciją ir jo vertę.
Kaip atliekamas vertinimas?
Verslo vertinimą atlieka profesionalai, kurie šį darbą dirba kiekvieną dieną. Verslo vertinimas yra labai atsakingas darbas, todėl reikėtų dėl to kreiptis tik į patikimus biurus, kurie užtikrins ataskaitų kokybę ir tikslumą.
Atliekant verslo vertinimą, verslas gali būti vertinamas pagal skirtingus kriterijus. Pavyzdžiui, verslas vertinamas turimo turto požiūriu. Tai reiškia, kad vertinamas turimas materialusis turtas, toks kaip daiktai ir įmonei priklausančios nuosavybės. Dažniausiai tam priskiriami patentai, licencijos, prekės ženklo vertė ir kt. Taip pat vertinamas nematerialusis turtas. Jam priskiriamas verslo prestižas, taip pat ir asmeninis įmonę valdančių verslininkų prestižas visuomenėje.
Dar vienas populiarus vertinimas – pajamų požiūriu. Tai ypač aktualu tuomet, kai verslas perduodamas, parduodamas, ieško investuotojų ir reikalinga įvertinti jo našumą ir pajamų sugeneravimą. Tokiu atveju vertintojas atlieka visą reikalingą analizę pagal suformuluotus kriterijus. Pavyzdžiui, gali atlikti konkretaus laikotarpio pajamų vertinimą, jį palyginti su kitu aktualiu laikotarpiu ir pan.
Norint parduoti verslą, taip pat labai aktualus verslo vertinimas rinkos požiūriu. Tokiu atveju verslas lyginamas su panašiomis įmonėmis rinkoje ir pagal tai apskaičiuojamas verslo vertinimas bei pateikiama išsami ataskaita, atitinkanti visus Lietuvos Respublikos teisės aktuose keliamus reikalavimus.
Kaip pasirinkti vertintoją
Verslo vertinimo neatliks nei pažįstamas, nei kaimynas, nei pats verslininkas. tai privalo padaryti tokiam darbui leidimu turintys profesionalai. Labai svarbu ieškoti tik patikimos vertinimo agentūros. Verslo vertinimas gali būti atliekamas pagal skirtingus kriterijus, todėl pirmiausia ieškokite tokio tiekėjo, kuris teikia Jums reikalingą vertinimą. Pavyzdžiui, vieni vertintojai teikia akcijų vertinimą, kiti ne. Todėl pirmiausia gerai išnagrinėkite, kokias paslaugas siūlo vertintojas.
Taip pat atsižvelkite į vertinimo kainą. Labai dažnai vertinimas priklauso nuo to, kokios apimties ataskaitą reikės parengti vertintojui. Kainą verta susitarti iš anksto prieš paslaugos užsakymą. Kaip ir vertinimo atlikimo ir ataskaitos parengimo terminą.
O svarbiausia, vertinkite vertintojo profesionalumą. Pirmiausia, rinkitės tik tuos vertintojus, kurie rinkoje jau turi patirties. Taip pat nepamirškite pasidomėti klientų atsiliepimais ir rekomendacijomis. Dažniausiai tokie komentarai padeda įvertinti, ar verslas yra patikimas, ar teikiamos paslaugos yra profesionalios ir atitinka klientų lūkesčius.