Pradėti verslą gali būti nelengva užduotis. Tačiau jei atliksite visus 10 žemiau aprašytų žingsnių, tikimybė, kad verslo pradžia bus sėkminga ženkliai padidės. Parašykite verslo planą, kuriame išdėstysite savo tikslus ir strategijas, pasirinkite verslo struktūrą, užregistruokite verslą ir atidarykite verslo banko sąskaitą. Taip pat turėsite nustatyti verslo kreditą, apsidrausti, sukurti rinkodaros planą, įsirengti darbo vietą ir pasamdyti darbuotojus. Galiausiai įsitikinkite, kad laikotės visų teisės aktų reikalavimų.
Galbūt ne visi iš šių žingsnių bus pritaikomi jūsų situacijai (pvz. darbo vietos įsirengimas nėra būtinas, jei kuriate verslą internete), bet tikrai nepakenks bent jau „permesti akimis“ per žemiau pateiktą planą. Sėkmingai verslo pradžiai rekomenduojame atlikti šiuo žingsnius.
1. Parašykite verslo planą: Šiame dokumente aprašomi jūsų verslo tikslai, strategijos ir tai, kaip planuojate juos pasiekti. Jame taip pat turėtų būti nurodyta ir aprašyta jūsų finansinė padėtis, nes tai leis geriau planuoti lėšų paskirstymą.
2. Pasirinkite verslo struktūrą: Veiklą vykdysite kaip individuali įmonė, mažoji bendrija ar uždaroji akcinė bendrovė? O gal išsiimsite individualios veiklos pažymėjimą? Kiekviena iš šių verslo struktūrų turi savų teisinių ir mokestinių privalumų ir trūkumų. Su jomis galite detaliau susipažinti čia.
3. Užregistruokite savo verslą: Jums reikės užregistruoti savo verslą, rezervuoti domeną (jei to reikia). Tai gali apimti ir atitinkamų licencijų bei PVM mokėtojo statuso gavimą.
4. Atidarykite verslo banko sąskaitą: Tai padės atskirti asmeninius ir verslo finansus. Kartais įmonės banko sąskaita yra teisinis reikalavimas (ko nėra, pvz. individualios veiklos atveju).
5. Pasidomėkite finansavimo galimybėmis: tai suteiks jums galimybę gauti finansavimą ir geresnes sąlygas, jei reikės pasiskolinti verslo pradžiai. Pasidomėkite skirtingomis savo veiklos finansavimo galimybėmis.
6. Apsidrauskite: Draudimas yra labai svarbus siekiant apsaugoti jūsų verslą. Pradžioje tai gali būti papildoma finansinė našta, todėl reikia tiksliai įvertinti draudimo planus, jų kainas bei draudimo paslaugų privalumus ir trūkumus.
7. Sukurkite rinkodaros planą: Tai padės jums reklamuoti savo verslą ir pritraukti klientų. Nuo SEO iki turinio rinkodaros Facebook, Instagram ar TikTok – turite kruopščiai sudėlioti savo rinkodaros strategiją.
8. Įrenkite savo biurą ar paslaugų teikimo vietą: Tai vieta, kurioje vykdysite savo verslą. Pasirūpinkite, kad vieta, kurioje bus vykdoma jūsų veikla būtų geroje vietoje, o nuomos kaina nebūtų per didelė.
9. Pasamdykite darbuotojus: Jei planuojate samdyti darbuotojus, turėsite laikytis darbo kodekso. Detaliai susipažinkite su Lietuvoje galiojančiais darbo santykius reglamentuojančiais įstatymais. Tai padės išvengti nemalonumų ateityje.
10. Laikykitės teisės aktų reikalavimų: Visos įmonės turi laikytis jiems taikomų įstatymų. Jei to nepadarysite, gali tekti sumokėti dideles baudas arba net uždaryti verslą. Kartais galima net nežinoti jūsų veiklai taikomų teisės aktų, todėl būtina su tuo kuo detaliau susipažinti dar prieš pradedant vystyti verslą.
Tai – 10 žingsnių, kuriuos įvertinti turėtų kiekvienas svajojantis apie nuosavą verslą. Jei tai skamba kaip per daug sudėtinga užduotis, visada žinokite, kad verslą galite tiesiog nusipirkti. Tam pakanka tiesiog apsilankyti vietose, kur yra parduodamas verslas ir tiesiog išsirinkti tokį verslą, kuris atitiktų jūsų poreikius. Radę gerą pasiūlymą jūs galėsite išvengti verslo steigimo proceso.