Galbūt svarstote pradėti savo verslą? Arba jau pradėjote ir supratote, jog pagalvojote ne apie viską? Jeigu prekiaujate dideliais žaliavų ar gaminių kiekiais, jeigu tenka gabenti labai didelius ar nestandartinius krovinius ir jeigu Jūsų prekes perka tiek vietinėje rinkoje tiek ir užsienio, tuomet jums reikalingos transporto paslaugos. Tačiau transporto paslaugos — abstraktus terminas. Žinojimas, kokios paslaugos Jums tiksliai reikia, padės sutaupyti laiką ir išvengti nesusipratimų.
Transporto paslaugos gali būti skirstomos pagal transporto rūšį ir reikšmę. Jūsų kroviniai gali būti gabenami:
- Žemės transportu — traukiniais, automobiliais, vilkikais (su puspriekabėmis), krovininiais automobiliais, mikroautobusais ir pan.
- Vandens transportu — laivais, keltais, baržomis ir kt. Transportavimas vandens transportu pasitarnauja kuomet dideli ir sunkūs kroviniai turi būti nugabenti į šalis apsuptas vandens telkinių: jūrų, vandenynų.
- Oro transportu — dažniausiai lėktuvais, taip pat sraigtasparniais, iki XX amžiaus pirmosios pusės pabaigos — dirižabliais, o galbūt kartais net ir oro balionais (nors paprastai jų paskirtis gabenti žmones ir tai daugiau pramoga nei transportavimo rūšis).
Visos transporto rūšys skirstomos į dvi grupes: motorinių arba bemotorių transporto priemonių grupei. Motorinės transporto priemonės: lengvieji automobiliai, traukiniai, transporto paslaugoms teikti naudojami lėktuvai, laivai, krovininiai vilkikai ir t.t. O štai bemotorės transporto priemonės, tokios kaip dviračiai, buriniai laivai, sklandytuvai, oro balionai ir kt., — paprastai nenaudojamos krovinių gabenimams. Tiesa, buriniais laivais anksčiau buvo transportuojami ne tik žmonės ir gyvuliai, bet ir įvairūs kroviniai. Laivai atvėrė kelius logistikos vystymosi pradžiai.
Logistika — šiuo terminu apibrėžiamos mokslinės ir praktinės veiklos sritys. Šios sritys apima įvairiausių materialinių srautų judėjimą, dažniausiai prekių judėjimą. Praktinė logistika, transportavimo paslaugų kontekste, dažniausiai apima prekybinių veiklų organizacinių procesų klausimus. Logistikos srities darbuotojai rūpinasi ne tik prekių judėjimo organizaciniais klausimais, bet ir priemonėmis, kurių paskirtis planuoti, įgyvendinti ir kontroliuoti logistikos praktinės veiklos sritis. Logistikos paskirtis — kontroliuoti visus prekių judėjimo procesus, o kartu ir krovinių srautų optimizavimą, transportavimą, sandėliavimą ir kt. Prekių ar žaliavų valdymą nuo pradinio taško iki pristatymo vartotojui.
Labai geras straipsnis. Daugelis žmonių nežino skirtumo tarp transporto ir logistikos. Lengva susipainioti tarp šių terminų.