Darbo sauga Vilniuje: ką turi žinoti įmonės vadovas?

Darbo sauga VilniujeDarbdavys yra atsakingas už savo įmonės darbuotojų saugą ir sveikatą, t. y. darbdavys turi imtis priemonių, kurios panaikintų arba sumažintų profesinės rizikos veiksnius ir užtikrintų darbuotojų saugą ir sveikatą. Darbo sauga Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose turi būti vykdoma reguliariai, užtikrinant palankias darbo sąlygas įvairių profesijų darbuotojams.

Darbdavys organizuoja darbuotojų saugos ir sveikatos kontrolę. Vadovas gali įgalioti konkretų asmenį, kuris bus atsakingas už kolektyvo saugą ir darbuotojų sveikatą. Įgaliotasis asmuo vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos norminiais teisės aktais, kad galėtų įvertinti profesinės rizikos faktorius konkrečioje bendrovėje. Įvertinus riziką, minėtasis asmuo rengia specialias instrukcijas, numatančias darbuotojų saugą ir sveikatą, saugaus darbo taisykles ir kitus darbuotojų saugos ir sveikatos dokumentus. Įgaliotieji asmenys turi būti atestuojami kas penkerius metus saugos ir sveikatos klausimais.

Darbo sauga Vilniuje, vykdoma atskirose įmonės padaliniuose, prižiūrima padalinio vadovo, kuris yra atestuojamas konkrečioje bendrovėje darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais. Padalinio vadovams rengiamos specialios programos, pagal kurias minėtieji asmenys laiko kvalifikacinius egzaminus. Siekiant užtikrinti darbo saugos sklandumą, padalinio vadovai darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais atestuojami kas penkerius metus.

Darbo sauga Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose yra skirstoma, atsižvelgiant į konkrečius rizikos faktorius. Dirbant su potencialiai pavojingais įrenginiais, būtina nustatyti jų priežiūros tvarką. Šiuos darbus numato Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymas. Minėtiesiems įrenginiams būtina nuolatinė privaloma priežiūra, už kurią atsakingi jų savininkai.

Siekiant užtikrinti maksimalias saugos sąlygas, darbdavys gali steigti savo kolektyvo saugos ir sveikatos tarnybą, kurią sudaro vienas ar keli saugos ir sveikatos specialistai. Jei bendrovėje dirba daugiau nei 50 žmonių, kuriamas už darbuotojų saugą ir sveikatą atsakingas komitetas. Minėtąjį organizacinį vienetą sudaro vienodas darbuotojų ir darbdavio atstovų skaičius. Komiteto veiklą prižiūri įgaliotas komiteto pirmininkas.

Kiekvienas darbuotojas turi teisę reikalauti, kad bendrovei vadovaujantis asmuo (darbdavys) užtikrintų darbuotojo saugą ir sveikatą, reikalui esant – aprūpintų asmenį saugos priemonėmis. Darbuotojas turi būti informuotas apie darbinės aplinkos rizikos veiksnius ir sveikatai pavojingus niuansus. Įstatymai numato, kad darbuotojas gali atsisakyti dirbti, jei jo saugai ir sveikatai kyla tiesioginis pavojus. Darbuotojas gali atsisakyti ir tų darbų, kurių negali atlikti saugiai (nebuvo šiam darbui apmokytas) arba tuo atveju, jei darbuotojui nėra suteikiamos asmeninės apsaugos priemonės. Įvykus nelaimei, darbuotojas gali reikalauti, kad būtų atlyginta visa žala, sukelta pavojingų darbo sąlygų.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *