Kaip apsisaugoti nuo neteisėto stebėjimo

Pažvelgus į „Google“ paiešką matyti, kad Lietuvoje sekimo įrangos kasmet yra ieškoma šimtus tūkstančių kartų, o pasauliniu mastu – ne vieną šimtą milijonų. Tai rodo labai didžiulį ir tiesiog masišką susidomėjimą sekimo įranga. Tai taip pat rodo, kad nei vienas iš mūsų nesame saugūs ir niekuomet negalime pernelyg atsipalaiduoti, jei mums rūpi mūsų privatumas ir mūsų duomenų saugumas.

Tačiau, jei suprantame, kad esame sekami, tikrai neturime su tuo susitaikyti. Egzistuoja ne viena priemonė, kurios pagalba galima apsaugoti savo privatumą ir išvengti sekimo. Todėl https://sekimas.lt/ pateikia keletą patarimų, kaip galėtumėte save apsaugoti asmens duomenų vagystės ir neteisėto jūsų stebėjimo.

Išmaniųjų telefonų šnipinėjimas

Išmanieji telefonai šiandien yra vieni iš pačių patogiausių asmeninių technologinių įrenginių, be kurių neįsivaizduojame savo kasdienybės. Ne vienam žmogui jo išmanusis telefonas yra pagrindinė asmeninės informacijos kaupimo ir saugojimo priemonė. Išmaniuoju telefonu pasiekiame savo el. pašto dėžutę, skaitome ir siunčiame SMS žinutes, fotografuojame ir filmuojame, naudojamės elektroninės bankininkystės paslaugomis ir reguliariai prisijungiame prie savo socialiniuose tinkluose bei kituose tinklalapiuose esančių asmeninių paskyrų. Todėl išmanieji telefonai tampa taikiniu įvairioms mobiliosioms šnipinėjimo programėlėms, kurios vagia vartotojų asmeninius duomenis.

Kuomet šnipinėjimo programėlė yra įrašoma į išmanųjį telefoną, ji telefone esančio interneto pagalba nuotoliniu būdu slaptai siunčia jūsų asmeninę informaciją į nuotolinius serverius. Tarp tokios informacijos gali būti jūsų skambučių išklotinės, SMS žinutės, el. laiškai, nuotraukos ir vaizdo medžiaga, „Facebook“, „Instagram“ ir kitų socialinių tinklų programėlių duomenys, jūsų vietos informacija ir kt.

Vartotojų šnipinėjimui skirtos mobiliosios programėlės gali būti nutaikytos į skirtingą išmaniojo telefono informaciją ir skirtingas jo dalis. Pavyzdžiui, kai kurios mobiliosios programėlės vartotojo duomenis siunčia į serverius, kuriuose tokia informacija yra analizuojama ir paskui parduodama (beje, tai ne visuomet yra neteisėta, kadangi didžioji dalis mobiliųjų programėlių kūrėjų savo programėlėmis vartotojams leidžia naudotis tik tuomet, jei jie sutinka, kad jų asmens duomenys būtų naudojami įvairiais rinkodaros tikslais – todėl kitą kartą, prieš atsisiunčiant naują mobiliąją programėlę, gerai pagalvokite ar tai daryti jums iš tikrųjų yra verta), tuo tarpu kitos programėlės gali suaktyvinti išmaniojo telefono mikrofoną, tiesiogiai klausantis pokalbių telefonu, arba GPS pagalba sekti vartotojo būvimo vietą.

šnipai

Kaip išvengti išmaniojo telefono šnipinėjimo?

Jei turite su „Android“ ar „iOS“ operacine sistema veikiantį išmanųjį telefoną, norėdami išvengti mobiliųjų šnipinėjimui skirtų programėlių, galite pasitelkti šiuos sprendimus:

  1. Visuomet savo išmanųjį telefoną turėkite su savimi. Nepalikite jo atviroje ir lengvai pašaliniams žmonėms pasiekiamoje vietoje.
  2. Savo išmaniojo telefono užrakinimui naudokite tik labai stiprų slaptažodį. Niekuomet nenaudokite lengviausių užtraktų, tokių kaip PIN numeriai, sudaryti iš kelių skaitmenų. Jei įmanoma, išmaniojo telefono užraktui naudokite biometrinius duomenis.
  3. Būkite atidūs ir stebėkite savo aplinką, kuomet atrakinate savo išmanųjį telefoną ir juo naudojatės.
  4. Stebėkite ar jūsų išmanusis telefonas „nesielgia“ neįprastai. Neįprastam telefono veikimui galėtų būti priskiriamas savaiminis įsijungimas, padidėjęs duomenų naudojimas, savaiminis interneto įsijungimas ir kt.
  5. Stebėkite savo išmaniojo telefono mobilaus srauto duomenų suvartojimą. Jei pastebite pernelyg didelį suvartojamų duomenų kiekį, tai gali būti šnipinėjančios mobiliosios programėlės, siunčiančios jūsų asmeninius duomenis.
  6. Mobiliąsias programėles siųskitės tik iš patvirtintų ir oficialių mobiliųjų programėlių parduotuvių, prieš tai įsigilinę į naudojimosi konkrečia mobiliąja programėle politiką.

Šnipinėjimas blakėmis ir kameromis

Lygiai taip pat kaip ir GPS sekimo įranga, taip ir šnipinėjimui skirtos kameros ir pasiklausymo blakės laikui bėgant tampa vis mažesnės ir galingesnės. Aukštųjų technologijų sprendimais paremtos šnipinėjimo kameros ir blakės šiandien gali veikti kartu ir būti įmontuotos ar paslėptos už pačių įprasčiausių mūsų kasdieninėje aplinkoje esančių objektų. Kameros taip pat gali turėti ir papildomas funkcijas, tokias kaip naktinis matymas, judesio davikliai, veido atpažinimas, vaizdo transliavimas realiu laiku ir kt.

Šnipinėti nusprendę asmenys kameras ir blakes gali paslėpti daugybėje skirtingų vietų – ir tokias galimybes jiems suteikia šiandieninių sekimo ir stebėjimo įrenginių mažas dydis. Todėl jei jūs įtariate, kad jūsų biure, namuose ar kitose vietose gali būti įmontuota slapta kamera ar blakė, galite pasitelkti blakių detektorių (https://sekimas.lt/13-detektoriai), taip pat patikrinant ir patalpose esančius dūmų detektorius, lentynas, mikrofonus, vietas po stalu, vazonus, lempas, laikrodžius, paveikslus ir kitas vietas, kuriose galima nesunkiai paslėpti mažą kamerą ar dar mažesnę blakę.

Jei jūs įtariate, kad kas nors jums priklausančiose patalpose yra įrengę pasiklausymo įrangą ar jus stebinčias kameras, galite bandyti pasitelkti ir įvairias specializuotas mobiliąsias programėles, kurios tikrina pasirinktą vietovę – bandant aptikti radijo bangų perdavimą arba elektromagnetinius laikus. Taip pat galite kreiptis į šios srities specialistus, kurie naudodami specializuotą technologinę įrangą, patikrintų jūsų patalpas.

Ką daryti, jei kažkas jus šnipinėja?

Jei išsiaiškinate, kad jus kažkas šnipinėja, jausmas, kuris jus aplanko, neabejotinai yra siaubingas. Tačiau į tai numoti ranka tikrai nereikėtų. Jūs turite nuspręsti, ką darysite toliau. Jei turite įrodymų, geriausia kreiptis į policiją, tačiau jei tokių įrodymų jums gauti nepavyksta, policija tyrimo nepradės. Todėl imkitės visų priemonių, kurios padėtų užtikrinti, kad asmenys, kurie nusprendė jus šnipinėti, nebeturėtų jokios galimybės to daryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *